SBR startar ny expertgrupp för tekniska specialister

Expertgruppen för Tekniska specialister har bildats med syftet att ännu bättre synliggöra SBR medlemmars specialistkunskaper, utveckla kunskap i branschen och skapa en ännu bättre byggprocess.

  • SBRs Expertgrupp för Tekniska specialister kommer att samla olika specialistfunktioner inom bygg och fastighet som får ett forum att verka för fackmannamässigt utförda arbeten och en ännu bättre byggprocess, säger Björn Edebrand, VD på SBR Byggingenjörerna.

I detta första skede kommer SBR erbjuda medlemskap i gruppen till specialister och certifierade/sakkunniga inom fukt, brand, funktion, tillgänglighet, energi, skyddsrum, radon och skadeutredning. SBR kommer succesivt att erbjuda fler specialistområden möjlighet till medlemskap i gruppen.

Krav för gruppmedlemskap är plusmedlemskap i SBR, 5 års kvalificerad arbetsuppgift som ingenjör varav 3 år inom sitt specialistområde samt intyg/certifikat och godkänd utbildning inom medlemmens specifika expertområde.

SBR kommer att lägga upp en egen sökfunktion för denna grupp på hemsidan under våren för att marknaden lätt ska kunna hitta specialister som uppfyller SBRs krav för medlemskap.


Läs mer om expertgruppen för Tekniska specialister

 

Vill du veta mer?

Tveka inte att kontakta oss:

Linn Bessner – 08-462 17 93
linn.bessner@sbr.se

Alex Cohen – 08-462 17 94
alex.cohen@sbr.se

Telefonväxel: 08-462 17 90
info@sbr.se

Aktuellt

SBR firar 75 år!

I år firar SBR hela 75 år – ett jubileum vi självklart vill uppmärksamma och fira tillsammans!  Sveriges Byggingenjörers Riksförbund bildades 1951 och är en

Läs mer »

Nyheter

Nya krav för energihushållning

Boverket har beslutat om nya föreskrifter för energihushållning i byggnader och energideklarationer som börjar gälla den 1 oktober 2026. Syftet är att minska energianvändningen, förbättra

Läs mer »

Referat från SBR Golfen

SBR-golfen avgjord på Solbacka GK I strålande väder den 22 augusti gjorde SBR medlemmar upp om segern på Solbackas sjönära 18-hålsbana, omgiven av vacker sörmländsk

Läs mer »

Boverkets nya byggregler

Från den 1 juli ska samtliga nya ärenden hanteras enligt Boverkets nya byggregler. Möjligheten att tillämpa de tidigare regelverken BBR och EKS upphörde i samband

Läs mer »

AI och Byggbranschen

För några år sedan spelade vi in ett poddavsnitt med Mats Lewan gällande AI inom vår bransch. Du finner avsnittet här.  I höst tänkte vi

Läs mer »

Kalender

Inget evenemang hittades!
Visa fler

Bli medlem i SBR!

Som medlem i SBR får du bla. tillgång till:

Annons

SBR:s webbplats använder cookies.