Krav för gruppmedlemskap i Överlåtelsebesiktningsgruppen

Överlåtelsebesiktningsgruppen inom SBR samlar de kvalificerade besiktningsmän som har styrkt kompetens att de uppfyller förutom medlemskap i SBR, kraven enligt följande alternativ:

  • Certifierad besiktningsman – SBR
  • Godkänd besiktningsman SBR

Kravspecifikation för de olika behörigheterna framgår nedan.

Certifiering sker av certifieringsorgan. SBR arrangerar utbildning och tentamen för certifiering genom samarbete med SP Certifiering.

Av SBR Godkända besiktningsmän omfattar motsvarande krav som certifiering, dock ställs inga krav på dokumenterad erfarenhet som besiktningsman. Utfärdande av bevis på godkänd besiktningsman och övervakning att reglerna uppfylls sker av SBR.

Bestämmelser ÖB-gruppen 20211205

Information om SBRs besiktningskurser och certifiering/godkännande av besiktningsman för överlåtelsebesiktning

Aktuellt

Nyheter

Nordiskt Byggsymposium

Nordiskt byggsymposium är en organisation som årligen samlar sina medlemmar till en gemensam konferens innehållandes föreläsningar, studiebesök samt utbyte av idéer och inspiration. Organisationerna kommer

Läs mer »

Kalender

Inget evenemang hittades!
Visa fler

Bli medlem i SBR!

Som medlem i SBR får du bla. tillgång till:

Annons


SBR:s webbplats använder cookies.