Endagskurs
AMA Anläggning och MER Anläggning är det referens- och regelverk du behöver känna till och jobba efter när du skall upprätta eller tolka förfrågningsunderlag och tekniska beskrivningar samt kalkylera, mäta och ersätta arbeten för vägar, broar, ledningar, grundläggning mm. Syftet med användande av AMA och MER är att effektivisera bygg- och anläggningsarbetet genom branschgemensamt klassifikationssystem, beskrivningar och anvisningar. Kunskaper i AMA och MER är avgörande för att rätt kvalitet och ekonomi uppnås i ett projekt.
Kursmål
Målet med kursen är att du ska få grundläggande kunskap om hur du använder och tillämpar AMA och MER. Du kan sedan fördjupa dina kunskaper i AMA/MER Anläggning 20, fördjupningskurs produktion och eller AMA/MER Anläggning 20, fördjupningskurs projektering.
Målgrupp
Grundkurs för beställare, projektörer, entreprenörer och leverantörer.
Kursinnehåll
- Allmänt om AMA och MER, BSAB systemet och produktionsresultat
- Upphandlings-, entreprenad- och ersättningsformer
- Uppbyggnad av förfrågningsunderlag
- Pyramidregeln och företrädesregeln
- Hur beställaren/projektören/entreprenören/beställaren arbetar med AMA och MER
- Vad är Fall A och Fall B, grunder
- Viktigaste nyheterna i AMA och MER 20
I kursen varvar vi föreläsning med grupparbeten och diskussioner.
Förkunskaper
Inga förkunskaper krävs.
Övrig information
Du behöver ha tillgång till AMA Anläggning 20 och MER Anläggning 20, gärna digitalt under kursen. De ingår inte i kursavgiften. Kan beställas via Svensk Byggtjänst 08-457 10 00 eller på Svensk Byggtjänst bokhandel. Du kan även välja “prova på” AMA online i 14 dagar.
Kursledare
David Johansson
Patrik Nordenfelt
Robert Torstensson
Bo Wahlquist
Csaba Prokec Szilasi
Mathias Kartano
Denna kurs genomförs i samarbete med EGA
Pris digital kurs: 5 700 kr (SBR-medlem 5 130 kr)
Pris fysisk kurs: 5 900 kr (SBR-medlem 5 310 kr)